Eestis vene keelt kõnelevaid lapsi kimbutavad täpselt samasugused probleemid ja mured nagu eesti keelt kõnelevaid lapsi. Sellepärast on SOS Lastekülal olemas, lisaks eestikeelsele SOVA-le, ka venekeelne SOVA chat, et ka teist keelt kõnelevad lapsed saaksid vajalikku abi. 

Kas Sina teadsid, et meil on olemas venekeelne SOVA? Aga su sõbrad ja lähedased? Tore, kui teadsid, aga aita meil jagades seda infot viia ka teisteni. SOVA venekeelne chat töötab täpselt samasugustel tingimustel ja põhimõtetel nagu seda teeb eestikeelne – rohkem infot leiad sova.ee/ru-info. Et kõik need ennetustegevused ja tugisüsteemid saaksid laitmatult töötada, on meil vaja annetajate abi. Tahad ka annetajaks hakata? Loe rohkem meie kodulehelt

Kui eile tegime juttu SOVA.ee eestikeelse keskkonna nõustajaga, siis täna räägime venekeelses SOVA-s noori aitava spetsialisti Arina Lipatovaga.

SOS Lasteküla venekeelse SOVA chati nõustaja Arina Lipatova.

Millal kuulsid esimest korda SOVA chatist ja venekeelsest SOVA-st ning kuidas sai Sinust venekeelse SOVA nõustaja? 

Esimest korda kuulsin SOVA chatist 2022. aasta suvel, kui leidsin töökuulutuse. Sealt sain informatsiooni, et SOS Lasteküla on avanud uue projekti SOVA chati. Seal oli kirjas, et Lastekülal on plaan avada ka venekeelne SOVA chat vene keelt rääkivatele noortele. 

Teadsin, et SOS otsib vene keelt kõnelevat inimest, kellel on pädevus psühholoogia ning sotsiaaltöö valdkonnas, siis otsustasin kandideerida. Läbisin kenasti vestluse pärast mida organiseeriti meile koolitus, kus SOS Lasteküla spetsialistid korraldasid meile täiendava õppe. 

Kui palju Eestis elavad vene keelt kõnelevad lapsed teavad SOVA chatist?

Usun, et vene keelt kõnelevad lapsed teavad SOVA chatist, kuna SOVA-st oli reklaam ETV+ kanalis. Samuti on olemas info internetis. Minu meelest võiks olla rohkem infot, mis peaks olema interaktiivne, näiteks video, mis õpetaks lapsi chatti kasutama. Seal saab välja tuua ka konkreetsed näited elust, kuidas SOVA on abiks olnud. 

Kuidas seda teadlikust saaks parandada?

Peame tegema rohkem teavitustööd ja teabepäevi, kus külastame koole ja räägime SOVA-st. Koolis saab rääkida sellest täpselt õigetele vanuserühmadele – nii väikestele kui ka teismeealistele lastele. 

Kui palju oled varem või praegu töötanud laste heaks? 

Töö SOVA chatis nõustajana on minu esimene töökogemus laste heaolu jaoks. Töö lastega on minule kindlasti uus väljakutse, mis annab mulle jõudu. Tahan olla kasulik ja anda panuse, et lapsed tunneksid enda olulisust. Nad kõik on oodatud SOVA chatti, kui neil on mingi mure!

Mis on olnud kõige raskem kogemus chatis, millega oled pidanud isiklikult tegelema? Mis sellest lõpuks sai? 

Pean ütlema, et senise aja jooksul pole pidanud kokku puutuma kordagi olukorraga, kus lapse elu oleks ohus. Kuid ma saan öelda, et kõige hullem minu jaoks on see, kui lapsega vesteldes saan aru, et ta tunneb üksildust ja seetõttu kardab tuleviku pärast.

Lapsed sageli kirjutavad, et kogevad vanemate lahutust väga valusalt. See on väga delikaatne teema ning laps vajab toetust. Üritan talle selgitada, et ta ei kaota ühtegi vanemat ning mõlemad vanemad endiselt armastavad teda. Talle tuleb selgitada, et tema pole selles süüdi, mis vanemate vahel juhtus. Mina proovin seda lahendada nii, et pakun talle toetust, selgitan ning hiljem üritan teemat vahetada, et ta tunneks ennast julgemalt ja mugavamalt. Lõpuks annab see lapsele lootust ning ta räägib mulle hoopis oma huvidest, soovidest ja unistustest. 

Millised peamised probleemid valdavad vene keelt kõnelevaid noori, kes abi otsivad?

Venekeelsed lapsed tihti kirjutavad sellest, et nad muretsevad oma vanemate pärast – omavahelised suhted ja vähene kontakt ema või/ja isaga. Lisaks on murekoht ka suhted teiste sõpradega ja koolikiusamisega. On lapsi, kes ei mõista oma tundeid ja emotsioone ning ei saa aru, miks nad teatud olukordades teatudmoodi käituvad ja miks neid seepärast ei mõisteta. 13-15-aastased noored tahavad rääkida armastusest ja kuidas vastassugupoolele meeldida. 

Kuidas näeb välja keskmine venekeelse chati nõustaja päev? 

Minu keskmine tööpäev näeb välja arvuti taga. Minu põhitöö on samuti seotud klienditööga ja nõustamisega. 

Kui on vähe süngemad juhtumid, kas need mõjutavad ka Sind kuidagi emotsionaalselt? Mis sa selle jaoks teeksid, et nendest emotsioonidest vabaneda? 

Ikka mõjutab. Püüan olla oma perega ja käia looduses, ma armastan loodust. Loen raamatuid ja kuulan muusikat, see aitab taastada jõudu ja viia mõtted eemale. 

Milline on Sinu isiklik hinnang SOVA chati olemasolust ja vajalikkusest?

Arvan, et SOVA chat on väga vajalik- see võimaldab lastel vabalt rääkida oma muredest ja probleemidest, mis nende hinge kriibib. Chatis rääkimine annab neile kindlustunnet ja nad tunnevad end kaitstult. Spetsialistide jaoks on see võimalus teha meie ühiskonda turvalisemaks. 

Kuidas lapsi julgustada rohkem seda abivahendit kasutama? 

Laps peab antud teenusest rohkem teadma ja me ise peame seda teenust neile reklaamima ja edasi lükkama. Kui me paistame usaldusväärsed, mida me ka oleme, siis lapsed tunnevad seda, et tahame nende heaolu parandada.

Suur aitäh kõikidele annetajatele ja aitäh usalduse eest ka lastele, kes on SOVA chatti kasutanud.

Venekeelse SOVA.ee nõustaja Arina Lipatova: “Tahan olla kasulik ja anda panuse, et lapsed tunneksid enda olulisust.”