SOS Lasteküla avas SOVA chati 2022. aasta märtsis ning see on töötab igal päeval. 2023. aasta maikuu lõpuks oli chatti külastatud 1217 korda.

Selle aastanumbri esimese viie kuu jooksul pöördusid lapsed SOVA chatti 1217 korda. Mõned vestlused kestavad vaid mõne minuti, kuid esineb ka pikemaid jutuajamisi. Kõige pikaajalisem vestlus kestis lausa 1 tund ja 23 minutit. Enamus pöördujaid kuulub vanuserühma 13-15 ning 80% abiotsijatest on tüdrukud.

Lastele valmistavad endiselt suurt muret suhtlemisprobleemid, erimeelsused ja tülid nii vanematega kui ka eakaaslastega. Nad jagavad meiega SOVA chatis, et vanematel napib aega süveneda laste muredele või suhtuvad neisse pealiskaudselt. Mõnikord ei taha või ei oska lapsevanem mõista noore inimese probleemi tõsidust ning tahtmatult või tahtlikult alahindavad seda, mille tulemusena lapsed ei julge oma muredega enam vanemate poole pöörduda.

Lisaks eelmainitud probleemidele vaevavad lapsi ka vaimse tervise probleemid – masendus, depressioon, ärevus ja hirmud. Sageli tunnevad lapsed, et neil pole soovi selles maailmas jätkata, nad on väsinud kõigest ning tunnevad, et teevad elus kõik valesti. Neile tundub, et keegi ei hooli ega mõista neid.

16-aastane tüdruk jagas SOVA chatis: “Ma tunnen, et mind ei vajata ja minust ei hoolita – ükskõik kui palju ma püüan, see jääb alati väheks.”

25% pöördumistest leidsid lapsed muredele juba esimese vestluse käigus lahenduse, kuid ülejäänud juhtudel soovitasid nõustajad pöörduda oma murega vanemate poole. Lisaks jagati lastele infot koolides pakutavate teenuste kohta. Harvadel juhtudel tuli teha ka teateid päästeametile seoses abivajavate laste ja hädaohus olevate lastega, vastavalt kümme ja kuus korda.

SOS ennetustöö koordinaator Sirli Arro: “Võrreldes 2022. aastaga on laste mured üldjoontes jäänud samaks – vaimne tervis ja suhtlemisprobleemid vanematega. Samuti on samaks jäänud enim pöördunud laste vanusevahemik. Vähenenud on vestlused koolikiusamise teemadel.”

SOS Lasteküla jaoks on oluline luua kõikidele lastele turvaline ja armastusega täidetud lapsepõlv. Meie pühendunud meeskond teeb kõik endast oleneva, et pakkuda tuge, hoolt ja abi kõigile neile, kes pöörduvad SOVA.ee chatti.

Tänu annetustele saame hoida töös meie olulist chatti, et olla alati kättesaadavad neile, kes meie tuge kõige rohkem vajavad. Sinu annetus ja toetus aitavad meil jätkata selle olulise töö tegemist. Koos saame anda lastele lootust, armastust ja turvatunnet, mis on nende lapsepõlves hädavajalikud.

SOVA statistika näitab endiselt oma tähtsust 2023. aastal