Toome sinuni väikese kokkuvõtte sellest, mida pered teinud, näinud ja kogenud.

Harjumaa programm

Keila SOS Lastekülas valitseb hea atmosfäär, kus südamed on täis soojust ja armastust. Seal jätkavad ühe pere kolm poissi innukalt võrkpalli treeninguid, unistades suurtest saavutustest spordimaailmas. Samal ajal on üks poiss avastanud enda jaoks õhuakrobaatika ning tema silmad säravad rõõmust, kui ta õppetundidele suundub.

Ühe perekonna jaoks on oluline potipõllumajandus, mis on saanud perekonnale ühiseks ja lõbusaks tegevuseks. Igal lapsel on oma väike maasikapeenar, kus nad kasvatavad punaseid magusaid marju hoole ja armastusega. Lapsed õpivad loodusega koos töötama ning näevad vaeva, et korjata saaki, mida hiljem nautida.

Lastekülas on loodud kaunis kasvuhoone, kus vohavad lopsakad tomatitaimed ja aromaatne maitseroheline. Euroalustest loodud peenrad on täidetud sibulate, porgandite ja maitsvate maitsetaimedega, mis pakuvad toidulauale tervislikku toitu. Lisaks on leitud nutikas viis kurkide kasvatamiseks – vana vann täideti mullaga ja selles kasvavad kurgitaimedel on võimalus sirguda suurteks taimedeks.

Munadepühade ajal täitub Lasteküla rõõmuhõiske ja naeruga, sest toimub traditsiooniline munaotsimise mäng. Lapsed ootavad sündmust põnevusega igal aastal, sest sel päeval liituvad nendega kogu küla elanikud. Üheskoos valmistutakse seikluslikuks otsimisretkeks, kus peidus olevad värvilised munad toovad sära laste silmadesse ning südamed täituvad rõõmu ja ühtekuuluvuse tundega.

Keila SOS Lasteküla on vahva paik, kus armastus, hoolivus ja ühised tegevused loovad südamliku ja soojendava õhkkonna. Seal saavad lapsed avastada oma andeid, kasvada koos loodusega ning kogeda ühtsustunnet, mis toetab neid nende teekonnal.

SOS Keila Lastekülas euroalusest valmistatud peenar.

Raplamaa programm

Jaanuaris avasid Raplamaa pered uksed seiklustele ja avastustele, suundudes Tallinna Lennujaama, kus neile anti eriline võimalus tutvuda lennunduse põnevate telgitagustega. Sealne ekskursioon pakkus ülevaate lennunduse maailmast.

Samal kuul toimus ka inspireeriv raamatuesitlus, mida juhtis tunnustatud lastekirjanik Marko Parts. Pered said osa tema kirkast kujutlusvõimest ja inspireeriti unistama ja avastama maailma raamatute kaudu.

Veebruaris jätkasid pered seikluste ja uute kogemuste otsinguid. Külastasid Rannarantšot, kus lapsed said lähemalt tutvuda loomadega.

Lisaks sellele külastasid tarka ämmaemandat ja noortenõustajat Estel Randmaad, kes jagas noortele väärtuslikku teavet keha ja seksuaalsuse teemadel. See oli oluline ja avameelne vestlus, mis aitas noortel mõista enda keha ja tundeid ning toetas teekonnal täiskasvanuks saamise poole.

Märtsis jätkusid uued seiklused ja avastused. Lapsed osalesid Tallinki mereohutuskoolitusel, mis õpetas olulisi teadmisi merel ja mere ääres viibimise turvalisuse kohta. Pered külastasid ka ajaloolist Haapsalu linnust ja Tallinna Tuletorni, mis avas nende silmad mineviku saladuste ja mereäärse ilu ees.

Ühes Raplamaa peres korraldati kodune kunstipäev, kus lapsed avastasid oma loovuse ja maalisid akrüülvärvidega. Sotsiaaltöötajad olid toeks ja juhendasid, luues soodsa keskkonna eneseväljenduseks ja loominguliseks avastamiseks.

Aprill tõi endaga kaasa uusi seiklusi ja ühiseid ettevõtmisi. Mitmed pered osalesid Põhja-Tallinna juubelikontserdil, kus nautisid Eesti muusikat ja tähistasid bändiga koos bändi tähtsat verstaposti. Juuru lastekülas korraldati suur talgupäev, kus kõik pered said üheskoos panustada ühise kodu heakorda. Lapsed osalesid innukalt hoovide korrastamisel, puid lõigates, teekraave puhastades ja lehtlat värvides.

Üks perekond käis Raplas orienteerumismängul “Sinilille heaks”, toetades sellega heategevuslikku eesmärki. Teine pere aga veetis koolivaheaja Terviseparadiisis lõõgastudes ja puhates, nautides mõnusat aega veekeskuses.

Mai oli täis rõõmu, põnevust ja aktiivsust. Raplamaa üksus korraldas noortele väljasõidu Põlvamaale, kus osaleti seiklusrikkal raftimatkal ja ööbiti kaunis Piusa Ürgoru puhkekeskuses. Lisaks toimus laste õiguste nõuniku infopäev, kus viidi läbi töötuba teemal “Õigused ja kohustused”, aidates lastel mõista enda väärtust ja tähtsust ühiskonnas.

Raplamaa pered külastasid ka maalilist Saaremaad ja osalesid rõõmsal Luige laadal. Üks noormees tähistas maikuus oma saavutust, saades kätte autojuhiloa pärast edukaid eksamite sooritamisi.

Maikuu oli täis erilisi sündmusi. Eesti Jalgpalli Liidu korraldatud suur rahvusvaheline jalgpalliturniir tõi kokku Euroopa parimad U17 naiskonnad ning meil teenusel olevad lapsed olid uhked lipukandjad. Lisaks toimus mitmeid huvitavaid väljasõite ning nauditi esimesi soojemaid päevi ja grilliõhtuid, kus jagati rõõmu ja maitseelamusi ühise laua taga.

Maikuu lõpetati kahe vahva üritusega – lapsed osalesid Rapla Selveri suurjooksul, tõestades oma sportlikku vaimu ja saades osa ühistest pingutustest. Samuti võtsid nad osa hoburankendite võistlusest Pärnumaal Maria talus, kus näitasid oma oskusi ja julgust, saades sellest meeldejääva kogemuse.

SOS Juuru Lasteküla talgupäev.

Lõuna-Eesti programm

Talvisel koolivaheajal võttis üks perekond ette erakordse seikluse Lapimaale. Nad läbisid lumiseid radu, ületades isegi polaarjoone ning selle saavutuse eest said nad tunnustuse, mida nad hoiavad südames kui erilist mälestust. Lisaks sõitsid põhjapõtrade ja haskidega ning külastasid maagilist Lumememmemaad ning ehitasid lõbusaid lumekujusid. Perekond külastas ka Puijo vaatetorni, kust avanes imeline vaade talvisele maastikule.

Sarnaselt teistele programmidele, külastasid ka Lõuna-Eesti programmi pered Tallinna Lennujaama. See oli põnev ja elevusttekitav kogemus, kus nad said tunda lennureisi ootusärevust ja avastamisrõõmu.

SOS Lasteküla Lõuna-Eesti programmis õpib üks vapustavalt tubli noor, kes on pühendunud keevitaja eriala õppimisele Viljandi Kutsekoolis. Ta on näidanud oma oskusi ja kirge, osaledes saates “Noor Meister”. Tema saavutused täidavad kõiki meid uhkuse ja rõõmuga.

Paljud pered on avastanud rõõmu ja imetlust AHHAA keskuses, kus neil on olnud võimalus veeta mitu tundi täis lõbusaid tegevusi ja avastusi. Seal on tutvutud sipelgate ja tibude põnevate igapäevaeludega, uuritud eksootilisi kalu akvaariumites, loodud veeprinteriga huvitavaid ja värvikirevaid mustreid ning tekitatud aurupilvi. Lapsed said palju naerda, kui seiklesid peegellabürindis ning otsisd väljapääsu.

Hermann Gmeineri akadeemia, mis on pühendunud SOS Lastekülade töötajate ülemaailmse võrgustiku koolitamisele, andis välja vapiga kuldsõrmuse neljale imelisele Eestis tegutsevale perevanemale. Need südamlikud perevanemad on andnud endast kõik, et luua lastele armastav ja toetav kodu. Neist kolm olid just Lõuna-Eesti perevanemad, kelle pühendumine ja armastus on olnud suureks eeskujuks teistele.

Talverõõmu nauditi ka Eestis, kui meie tugimeeskond koos programmi laste ja noortega sõitsid Kuutsemäele. Seal veedeti kaks imelist päev, mis olid täis lõbusat kelgutamist ja mäesuusatamist. Lapsed ootasid seda hetke põnevusega ning loendasid päevi, millal nad saavad koos lumevalgetel nõlvadel seigelda ja talveilu nautida.

Märtsikuus toimusid Eriolümpia Euroopa meistrivõistlused, kus üks meie vapratest noortest saavutas suurepärase kuldmedali. Me kõik SOS Lastekülas olime tema üle ääretult uhked ja õnnelikud. Tema saavutus on näide sellest, et sihikindlus, entusiasm ja tahe võivad viia meid suurepäraste saavutusteni.

Meie töötajatele korraldati ka väärtuslik koolitus “Miks laps käitub nii nagu ta käitub?” See koolitus andis perevanematele rohkem teadmisi ja mõistmist selle kohta, kuidas noore inimese aju töötab ning miks nende mõttemaailm ja käitumine võivad erineda täiskasvanute omast. See teadmistepagas on aidanud meil luua veelgi tugevamaid ja hoolivamaid sidemeid lastega ning toetada nende arenguteed.

Aprillikuus toimus järjekordne oluline koolitus, seekord oli see noortele suunatud. Koolituse eesmärk oli teadvustada lastele alkoholi, narkootikumide ja tubakatoodete (sh sigarettide ja elektrooniliste sigarettide) mõju noore organismile. Selle koolituse käigus soovisime noortele anda teadmisi ja teadlikkust, et nad saaksid teha tervislikke valikuid ja hoida oma keha ning vaimu tugevana.

Lõuna-Eesti perelapsed Kuutsemäel.

Virumaa programm

Veebruarikuu tervitas meie peresid põneva seiklusega AHHAA Teaduskeskuses. Seal avanes uks imelisse maailma, kus teadus ja lõbu käivad käsikäes. Lapsed said uurida ja avastada erinevaid teadusalasid ning saada uusi teadmisi põnevate eksperimentide ja interaktiivsete näituste kaudu.

Märtsis võtsid mitmed pered ette koduste parandustööde projekti. Ühes kodus tehti tolmuimeja remont, et tagada selle pikem eluiga ja parem töövõime. Lisaks soetati uus korvpallikorvi konstruktsioon, mis tõi rõõmu spordisõpradele ja andis võimaluse end proovile panna.

Aprillikuus keskendusiti kodude mugavuse ja soojuse loomisesse. Mitmes peres teostati põrandakütte parandustöid, et tagada soojus ja mugavus igapäevaelus. Ühele kunstikooli õpilasele anti rõõmustav uudis, kui sai Radisson Groupi poolt huviringi stipendium, mis tunnustas tema loomingulist talenti ja pühendumust.

Maikuus täitusid perede päevad eriliste sündmustega. Ühe pere pisipõnnile soetati turvatool, et tagada tema turvalisus igal sõidul ning pakkuda vanematele meelerahu. Lisaks külastas üks perekond Tallinna Lennusadamat, kus imetlesid ajaloolise Paksu Margareeta torni võimsust. Hingesoojus ja InCreations korraldasid 21. mail kunstiürituse Narva-Jõesuu SOS Lasteküla lastele, kus lapsed said oma loovust väljendada ning kogeda kunsti imelist maailma.

Juunikuus jätkusid perede rõõmsad seiklused ja kodude täiustamised. Ühele perele kingiti uus tolmuimeja ja kaunis terrassimööbli komplekt, mis lisasid kodusele õhkkonnale veelgi mugavust ja ilu. Narva-Jõesuu pered külastasid OVO Tsirkust Tallinnas, kus nad said imetleda suurejoonelist tsirkusetendust ning nautisid naeru ja rõõmu täis hetki. Lisaks sõitis osa peresid 13. juunil perepuhkusele Stockholmi kruiisile, luues endale ja oma lastele unustamatuid mälestusi ja seiklusi uuel maal.

Need erilised hetked ja seiklused on võimalikuks saanud tänu Sinu toetusele ja panusele meie SOS Lasteküla perede heaolu ja rõõmu tagamisel. Sinu armastus ja toetus on aidanud meil luua imelisi hetki ning täiustada koduseid tingimusi, kus lapsed saavad turvaliselt kasvada, õppida ja avastada maailma.

Uus mööblikomplekt Ida-Virumaa peremajas.
Meie poolaasta tegemised