LIIS AKSALU,
SOS Lasteküla Lõuna-Eesti programmi perede tugitöötaja.

Panen siia kirja mõned tähelepanekud, mida olen täheldanud oma töös: mida meie lapsed vajavad ja millele võiksime lapsevanematena tänases kiires elutempos rohkem tähelepanu pöörata.

Tänapäeva kiires ühiskonnas proovime leida aega endale ja enda pereliikmetele, aga samas ootavad meid erinevad kodused kohustused – nõud kraanikausis, must pesu, aiatööd jne. Meie lapsed tajuvad hästi, kui me lapsega vesteldes oleme tegelikult mõtetes eemal. See aga mõjutab lapse ja täiskasvanu vahelist suhet.

Kui laps tajub, et täiskasvanu ei ole mõtetes vestluse juures, püüab ta vanemaga kontakti saamiseks esmalt vestlusi korrata. Aja möödudes aga laps loobub. Ja võib-olla leiab endale kuulajaks sellise täiskasvanu, kes ei ole positiivseks eeskujuks ja võib meie last halvasti mõjutada.

Ehk kõige olulisem on siin hoopiski asjaolu, et meie laps saab niimoodi hoobi oma vaimsele tervisele, mida hiljem taastada on väga keeruline, kui mitte võimatu.

Täiskasvanuna anname lastele eeskuju, kuidas tulevikus laps endast räägib, suhtub kaaslastesse ja kaaslasega  suhtleb. Kujuneb välja turvaline kiindumissuhe. Sellised suhted aitavad lastel turvaliselt avastada maailma. Lapsed on sotsiaalselt uudishimulikud, aga kõigil täiskasvanutel ei pruugi olla head kavatsused laste suhtes.

“Ma usun sinusse, mulle meeldib olla sinu ema, ma usaldan sind ja ma armastan sind!”

Vestlused kasvatavad lapse ja vanema vahelist positiivset emotsionaalset kontakti ja mõjutavad kõiki lapse heaolu valdkondi. Kui vestlused on eesmärgipärased ja strateegilised, siis aitavad need kaasa ka lapse tugevamale kirjaoskusele ja keele arengule. Vestlus lapsega ei ole pelgalt infovahetus, vaid toetame sellega lapse vaimset tervist ning julgust pöörduda murede ja rõõmudega vanema poole.

Laps usaldab vanemaid. Oma lapsele võiks sagedamini öelda: Ma usun sinusse, mulle meeldib olla sinu ema, ma usaldan sind ja ma armastan sind. Need laused toetavad meie lapse enesekindlust ja julgust ebaõnnestumise korral uuesti proovida.

Kui meil on lastega hea kontakt, anname neile kaasa palju tööriistu, mis aitavad edaspidises elus toime tulla.

Suvi on ees ja Eestis on nii palju kohti, mida saaks avastada koos perega. Leidkem üksteise jaoks aega ja veetkem koos kvaliteetseid hetki, mida mälestustesse talletada!

Mida meie lapsed vajavad?
Tagged on: