Hea vanem austab ja usaldab last
JULIA KOVALENKO-DJAGILEVA, SOS Lasteküla asendushoolduse nõunik
Laste õigused ja heaolu on mulle südamelähedane teema. Laste vajadusi mõistes saab anda neile oskused ja võimalused elus edukalt toime tulla.
Sellest loost leiad mõne kasuliku mõtte, kui soovid lapsi mõista ja olla parem lapsevanem.
Austus ja usaldus – lapse ootused vanematele
Hea vanem on see, kes ei mõista hukka ning kes usaldab ja austab last. See on lastelt kuuldud arvamus, mis mulle väga meeldib.
Sama mõte tuli välja ka hiljuti avaldatud rahvusvahelise uuringu tulemustest. Näiteks Taani laste vastustest selgus, et nende jaoks on hästi oluline, kui lapsevanem last austab, usaldab, annab lapsele võimaluse ise proovida ja vigu teha ning on samas lähedal.
Laps vajab täiskasvanut, kes on tema jaoks olemas
Ka heades peredes võib tekkida olukord, kus laps ei saa piisavalt tähelepanu ega ka aega omaette ning koos perega olemiseks. Kui lapse päev on tihedalt tegevusi täis: kool, keelekursus, kunstiring, trenn. Sageli on juba lasteaialapse päev niivõrd ära planeeritud, et polegi aega vanematega suhtlemiseks. Lapsele arendavaid harrastusi planeerides soovitakse parimat, aga teadmatusest võib ka hea vanem vigu teha.
Oluline on olla lapse jaoks olemas ja märgata, kui laps tunneb ennast halvasti või miski häirib teda. Lapsel on vaja täiskasvanud inimest, keda ta saab usaldada. Heal lapsevanemal tuleb lapsega päriselt koos olla ja püüda mõista, mida ta mõtleb ning kuidas ta end tunneb.
Vaid 15 minutit kvaliteetaega lapsega päevas
Lapsed tahavad veeta aega koos vanematega ja tegelikult ei olegi selleks vaja palju aega. Toon siin näite positiivsest vanemlusest ja programmist Imelised aastad. Seal räägitakse sellest, et on vaja iga päev veeta lapsega 15 minutit üks-ühele kvaliteetset aega, kus laps valib ja juhib tegevust. Seda ei ole ju palju. Vanemaga koos tegutsemist vajavad nii väikesed kui ka suuremad lapsed.
Olen pahane sinu käitumise pärast, aga sind ma armastan sellest hoolimata
Mõned lapsed on avatud ja näitavad oma mõtteid-tundeid välja, teised aga elavad sissepoole ja näib, nagu muresid pole. Sel juhul on vaja teadlikult suhelda, et laps usaldaks oma mõtteid jagada. Abiks on üks-ühele aeg lapsega. Laps peab tundma, et austad teda ja ei hakka süüdistama. Mõnele tundlikumale lapsele piisab vaid paarist korrast, kui ütled midagi mõtlematult ja ta enam ei usalda.
Mind on alati aidanud see, et selgitan lapsele: olen pahane sinu käitumise pärast, aga sind ma armastan sellest hoolimata. Oma muret jagavalt lapselt on oluline küsida täpsustavaid küsimusi ja hoiduda hinnangute andmisest. Kui laps näeb, et vanem tema muret tõsiselt võtab ja rahulikult suhtub, loob see usaldust. Ühiselt saavad mured lahendatud.
Lisainfot heaks lapsevanemaks olemise kohta:
Lapsevanematele on väga hea ja pidevalt täienev keskkond tarkvanem.ee. Seal leidub praktilisi nippe ja nõuandeid, mis tulenevad positiivsest vanemlusest.
Kui aga on soov rohkem süvitsi minna, siis soovitaksin osaleda lapsevanemate koolitusprogrammis Imelised aastad. See programm on mõeldud lapsevanematele, vanavanematele ja teistele, kes soovivad saada vastuseid lapse kasvatamisel tekkinud küsimustele ja õppida, kuidas paremini lastekasvatamisega toime tulla.