13. aprill 2022 on päev, mil täitus Tiiu (41) elu suurim soov. Temast sai lapsevanem viiele õele-vennale: Kennet (5), Stenar (3), Steven (2), Karola (1) ja Kristofer* (2kuune). Ka oma kõige utoopilisematesse unistustesse tuleb väga tõsiselt suhtuda. Kas oled tõesti valmis selleks, kui need ühel päeval täituvadki?

Väike tüdruk on kägaras voodis, ei liigu. Ei saagi liikuda, sest voodi on kitsas, välja ei saa. Väikesel pisipoisil on päevade ja nädalate kaupa ühel küljel lamamisest pea ja kael täiesti lamendunud. Natuke suuremad lapsed kõnelevad tihti karjudes. Kui nad soovivad tähelepanu, siis röögivad. Nii kõvasti kui jaksavad. Aga keegi nagunii ei tule.

Kui armastust su sees on nii palju, et heldekäeliselt jagadeski sellest puudu ei tule

On suur õnn olla üles kasvanud hoolivas ja armastavas peres. Tiiu on kogu oma teadliku elu laste eest hoolitsenud. Nii hoidis ja poputas ta oma 11 aastat nooremat venda, aastaid hiljem nunnutas ja hellitas oma õe- ja vennalapsi. Päris võõrad lapsedki leidsid Tiiuga suheldes silmapilkselt kontakti. Tiiu unistas suurest perest. Suurest hulgast lastest. Aastatega kasvas igatsus oma laste järgi hiigelsuureks.

Aga saatusel olid omad plaanid. “Olen rase olnud,” lausub Tiiu vaikselt. “Aga oma lapsi ma siiski ei saanud.”

Võibolla on oma osa just sel moel soovide täitumisel nagu see lõpuks juhtus, selleski, et juba plikapõlvest peale soovis Tiiu küll palju lapsi ja kõiki neid korraga, aga kui kuidagi võimalik, siis ilma sünnitamata. Ja just sel moel Suur Igatsus laste järgi täituski. Ühel hommikul leidis Tiiu kuulutuse, kus otsiti perevanemat SOS lastekülla. Kui veidi hiljem selgus, et kodu ootab viis väga õrnas eas last, oli asi otsustatud.

Vahel langeb suur väsimus peale nagu hall kardin, mis mässib su üleni enda sisse

Siis on raske. Tunned, et ma ju annan endast kõik, miks nüüd asjad ei laabu. Tiiu lapsed on kõik väga erilised. Kõige õrnemas eas ilma jäänud armastusest, tähelepanust, puudutustest ja heast sõnast.

Kell 12:48 on majas vaikseks jäänud. Suuremad lapsed on lõunaunes, üleval on vaid kõige väiksem, kohe viiekuuseks saav Kristofer. Tiiul on päevasel ajal abiks peretädi, sest üksi lihtsalt pole võimalik. Väike Grissu on emme süles, põsk vastu põske väike käsi pehmes ema pihus. Nüüd võiks emagi lõunaunne jääda, sest möödunud öö oli väga habras: beebi ärkas iga tunni järel, suurem poiss pissis voodisse (seda juhtub päev-päevalt nüüd aina harvem) ja andis sellest keset ööd valjult röökides märku (õrnalt ema hüüda ta lihtsalt veel ei oska), äratades nii teised lapsed, aga ema ei saa. Ei saa last tädi Maile ulatada, sest see tunnike, mil teised lapsed magavad, on ainuke aeg päevas, mil ta saab jäägitult jagada kahekesi olemise aega vaid beebiga. Muudel aegadel ripuvad ju teised lapsed, kel jalad juba all, ema küljes, nõudes tähelepanu, hellust ja paitust.

Heast abilisest on suur puudus

Tiiu on väga tänulik kõikidele oma abilistele, kuid ta unistab päris oma pere koduabilisest-lapsehoidjast. Sellist inimest pole aga veel leitud, kuigi otsitud on juba pea kaks kuud. Ja nii käivadki abis praegu teiste perede tädid, kel parasjagu võimalik. See aga röövib tohutult ema niigi nappi aega, sest igale uuele abilisele peab otsast peale seletama, kus miski asub, kuidas peres asjad käivad ning kõige olulisem – lapsed peavad iga kord hakkama harjuma jälle võõra inimesega.

Lõputu positiivsus, nakatav rõõmsameelsus, hädavajalik rutiin ja suur armastus teevad imet

Tulles oli 1aastane Karola looteasendis, jalad kõverdunud, eakohasest roomamisest polnud juttugi, pea kahe kuuga on Karolast saanud vilkalt ringiroomav, tugede najal ülesseajav ning käest kinni ringikõndiv tragi tüdruk. Areng on olnud meeletu ja ülikiire. Tema väike vennake, kes oskas vaid valju häälega röökida ning oli voodis lamamisest füüsiliselt liikumatu ja vaimselt mahajäänud, on nüüd naeruhimuline, elurõõmus ja aktiivne poiss. Kõik lapsed suhtlevad omavahel ja teiste inimestega ning on oskustega oma eakaaslastele kiiresti järgi jõudnud.

See ei ole tulnud kergelt. Iga päev on ka tagasilööke. On valusaid hetki, on suurt kurbust, lohutamatut nuttu, väga ja väga palju väsimust ning teadmatust tuleviku ees.

Aga nii kaua kui meie tegusatel töötajatel on Aega ja Armastust, mida jagada, kui neil on hoolivaid ja toetavaid inimesi enda ümber, kui neil on lubatud olla vahel ka nõrk, teha vigu ning küsida kriitilistel hetkedel abi, suudavad nad korda saata imesid.

Tiiu kannab iga päev viit paari maailma kõige erilisemaid ja ilusamaid ehteid, mida üks lapsevanem saab endale soovida – laste käsi oma kaela ümber.

* Laste nimed on muudetud

Tiiu: “Kannan iga päev maailma kõige kallimaid ehteid.”
Tagged on: