Väärkohtlemine on kõik järgmised tegevused, mis on tekitatud teise lapse või täiskasvanu poolt:
Füüsiline väärkohtlemine: igasugune karistamine või käitumine, kus kasutatakse füüsilist jõudu, isegi kui see pole väga tugev. See võib olla tutistamine, laksu andmine, löömine rihma, vitsa või muuga, juustest tirimine, raputamine, pigistamine ehk igasugune tegevus, mis teeb valu või tekitab ebameeldivust.
Emotsionaalne väärkohtlemine: igasugune käitumine, mis paneb mõtlema, et oled teistest halvem ega vääri lugupidavat suhtumist. See võib olla naeruvääristamine, ähvardamine, kiusamine, norimine, hüüdnime kasutamine pärisnime asemel, alahindamine, liigne tähelepanu võimetele või väljanägemisele ehk kõik see, mis paneb end halvasti tundma.
Seksuaalne väärkohtlemine ei ole ainult vägistamine ja seksuaalkontakti sundimine, vaid ka ahistamine, ebameeldivad kontaktid ja puudutused intiimpiirkonnas, pesu lahti tegemine, suudlemine ja muud tegevused, mis on lapse tahtmise vastu. Lapse alastiolekus pildistamine, nende piltide jagamine, videote tegemine ja salvestamine, kus laps on alasti või vastu tahtmist videote vaatamine, kus näidatakse seksuaalvahekorda täiskasvanute vahel ning mida laps ei soovi vaadata.
Hooletusse jätmine on lapse üksinda jätmine pikaks ajaks. Eriti kui on teada, et laps üksiolemist kardab, ilma vajaliku meditsiinilise abita jätmine, halvas olukorras (rebenenud, mustad, väikseks jäänud jm) riiete kasutama sundimine jm.
Julia Kovalenko
SOS Lasteküla laste õiguste nõunik
julia.kovalenko@sos-lastekyla.ee
Tel +372 6566 959
Mob +372 5551 1896