Me aitame peresid, kellel on keerulised ajad, olgu põhjused ükskõik millised. Kõige olulisem on pere probleeme märgata juba varakult. Kui lasta hädas perel omaette toimetada, võivad pere probleemid kasvada nii suureks, et ainsaks pääseteeks on laste ajutine kõrvaldamine oma perest.
Kuidas peresid aidatakse
Tavaliselt jõuavad raskustes pered SOS Lasteküla ennetus- ehk peretugevdusprogrammi kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja kaudu. Pere peab olema nõus vähemalt 6 kuud abi vastu võtma. Ühiselt seatakse eesmärgid, mida koos perega asutakse saavutama. Abi on peredele tasuta.
SOS Lasteküla perede tugitöötaja külastab peret vähemalt kord nädalas, vajadusel sagedamini. Nii näeb ta oma silmaga peres valitsevaid meeleolusid ja emotsioone.
Tugitöötaja abistab, juhendab ja toetab raskel perioodil kõiki pereliikmeid. Tema ülesanne on perekonda tervendada, leida üles ja arendada hädasolija tugevamaid külgi, parandada pere sotsiaalseid oskusi ja pakkuda vajadusel erinevate erialaspetsialistide abi.
Tugitöötaja ei tee pere eest asju ära, vaid aitab perel saavutada kontrolli oma elu üle, et nad oskaksid edaspidi eluolukordi edukamalt lahendada ja suudaksid tulevikus iseseisvalt toime tulla.
Pered saavad abi: Narvas, Sillamäel, Keila linnas, Kohtla-Järvel, Lääne-Harju, Harku, Põltsamaa, Saue, Viljandi, Põhja-Sakala, Rapla, Kohila, Toila, Saku, Kose ja Räpina vallas.
Programmi avamise eelduseks on, et kohalik omavalitsus võtab osa programmi kuludest enda kanda.
Kuidas SOS Lasteküla perede tugitöötajad oma igapäevatööd teevad:
Moonika: “Sel saatuslikul hetkel pean olema nende kõrval.”
Maarika: “Iga pere on oma elu asjatundja. Minu kohus on näidata, kui ilus elu neil võib olla.”
Merike: “Oluline on olla toeks, et inimene ei murduks.”
Jelena, Zanna, Svetlana ja Julia: “Ma tunnen, et olemegi kõikvõimsad.”
Aire ja Merike: “Koroonakevadel õppisime väikestest kildudest pereelu kokku panema.”
Kuidas keerulises olukorras pere abi on saanud: “Seistes musta augu kõrval.”
Miks ennetustöö on riskiperedele hädavajalik: “Kui laps karjub abi järele”